تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢۱ | ٧:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

سنت افطاری دادن

افطاری دادن یکی از رسوم پسندیده است و آنها که توانایی دارند چند روز از ماه رمضان را افطاری می دهند و از روزه داران دعوت به عمل می آورند. افطاری دادن ثواب بسیار دارد و بسیاری معتقدند کسی که افطاری می دهد با ثواب روزه مهمانانش شریک می شود و خداوند اجر و مزد بسیار به او می دهد.

اما آنان که توانایی چندانی ندارند و نمی توانند از روزه داران پذیرایی کنند اما معتقد و علاقه مند به افطاری دادن هستند خرما یا شربت یا نوعی شیرینی مثل زولبیا، نان و پنیر به مسجد می برند و بین دو نماز مغرب و عشا از روزه داران پذیرایی می کنند.

اما نکته مهم اخلاقی این که باید مواظب بود نیّت افطاری دادن، به غیر حق نباشد یا آلوده به نیات غیر الاهی نگردد و این که در افطاری دادن نباید مرتکب اسراف و تبذیر شد،متأسفانه دیده می شود اصل ها جایشان را به فرع ها داده و برعکس.

برای درک بیشتر پاداش افطاری دادن به داستان زیر توجه کنیم شاید تأثیری در ما بگذارد:

اهمیّت افطارى دادن

 ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢۱ | ٧:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

این مثنوی زیبا که مربوط به روزه داری و ماه مبارک رمضان است، را تقدیم می کنم به کسانی که صدای زیبا دارند و می توانند در مجالس خانوادگی و خویشاوندان یا مراسم عمومی تر بخوانند. برای کسانی که علاقه دارند با صدای آقای شجریان بشنوند، امکان دانلود را فراهم کرده ام. التماس دعا برای آقا امام عصر عج ، عزت مسلمین و مؤمنین و در آخر این عبد حقیر خدا!

این دهان ب‍‍ستی دهان‍‍ی باز ش‍‍د

(جملهٔ اول مثنوی افشاری - درآمد)
این دهان ب‍‍ستی دهان‍‍ی باز ش‍‍د
این دهان ب‍‍ستی دهان‍‍ی باز ش‍‍د

                                      تا خورن‍‍دهٔ لق‍‍مه‌های راز ش‍‍د

 (جملهٔ دوم مثنوی افشاری-جامه‌دران)
لب فروب‍‍ند از طعام و از شراب
لب فروب‍‍ند از طعام و از شراب

                                     سوی خوان آسمانی ک‍‍ن شتاب

 (جملهٔ سوم مثنوی افشاری-عراق)
گر تو ای‍‍ن ان‍‍بان ز نان خالی کن‍‍ی

                                         پر ز گوهرهای اج‍‍لالی کن‍‍ی2

 (جملهٔ چهارم مثنوی افشاری-اوج عراق)
طفل جان از شیر شی‍‍طان باز ک‍‍ن

                                           بعد از آن‍‍ش با مل‍‍ک ان‍‍باز ک‍‍ن

                                           بعد از آن‍‍ش با مل‍‍ک انباز ک‍‍ن

 (جملهٔ پنجم مثنوی افشاری-درآمد)
چ‍‍ند خوردی چرب و شی‍‍ری‍‍ن از طعام

                                      امتحان ک‍‍ن چ‍‍ند روزی در صیام

 (جملهٔ ششم مثنوی افشاری - جامه‌دران + فرود)
چ‍‍ند شب‌ها خواب را گ‍‍شت‍‍ی اسی‍‍ر

                                     یک شب‍‍ی بی‍‍دار ش‍‍و دول‍‍ت بگی‍‍ر

 

 ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٥ | ٦:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

رمضان نام یکی از ماه‏های قمری است و معنای لغوی آن سوزانیدن است پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: نام این ماه رمضان گذاشته شده زیرا گناهان را می‏ سوزاند یکی از نام‏ های خداوند نیز رمضان است. در این ماه قرآن وانجیل و تورات وزبور نازل شده ‏اند و یکی از چهار ماهی است که خداوند جنگ را در آن حرام فرموده (مگر جنبه دفاع داشته باشد).ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٥ | ۱:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ کانَ مَریضاً أَوْ عَلى‏ سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُریدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُریدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَ لِتُکْمِلُوا الْعِدَّةَ وَ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلى‏ ما هَداکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ

(روزه، در چند روز معدودِ) ماهِ رمضان است ماهى که قرآن، براى راهنمایى مردم، و نشانه‏هاى هدایت، و فرق میان حق و باطل، در آن نازل شده است. پس آن کس از شما که در ماه رمضان در حضر باشد، روزه بدارد! و آن کس که بیمار یا در سفر است، روزهاى دیگرى را به جاى آن، روزه بگیرد! خداوند، راحتى شما را مى‏خواهد، نه زحمت شما را! هدف این است که این روزها را تکمیل کنید و خدا را بر اینکه شما را هدایت کرده، بزرگ بشمرید باشد که شکرگزارى کنید!سوره بقره آیه158

ماه پر خیر و برکت رمضان، شهر الله، شهر الصیام، شهر القیام،شهر الاسلام و شهر التوبه، ماه ضیافت الاهی بر تمامی مسلمانان جهان مبارک باد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله در آخرین جمعه ماه شعبان خطبه ای ایراد فرمودتد که لازم است همه ما آن را مرور کنیم. ماه دعا و استجابت است از آن غافل نشویم باشد که خداوند توفیق صیام خواص را نصیب مان  بگرداند. در ادامه دعاهای ایام ماه مبارک را می آوریم و از کاربر محترم التماس دعا داریم:

ادامه دارد صفحه بعدادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢ | ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

در یک طرح جدید بر آنیم سلسله دروسی را  به طور خلاصه و مختصر از قرآن عظیم بیاموزیم و یا یاد آوری نماییم. امید است خداوند تعالی ما را در این راه موفق بدارد.

تذکر: چنانچه اشکالی را مشاهده کردید به اینجانب اطلاع دهید.

آیه شماره 12  از سوره مبارکه یونس
وَإِذَا مَسَّ الإِنسَانَ الضُّرُّ دَعَانَا لِجَنبِهِ أَوْ قَاعِدًا أَوْ قَآئِمًا فَلَمَّا کَشَفْنَا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ کَأَن لَّمْ یَدْعُنَا إِلَى ضُرٍّ مَّسَّهُ کَذَلِکَ زُیِّنَ لِلْمُسْرِفِینَ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ

وهنگامى که ضررى به انسان برسد، در حالى که به پهلو خوابیده یا نشسته و یا ایستاده است،...


 ادامه مطلب

  • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول