تاريخ : ۱۳٩٤/٦/۳۱ | ۸:٥٠ ‎ق.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

ازدواج، یکی از مهمترین نیازهای اساسی و اصلی انسان است. افرادی را که خود را از آن بی نیاز دانسته و با فرض این که به هیچ گناهی در مورد این  نیاز فطری نشده باشند، از آسیب های جدی و مختلف عدم ازدواج یا به تأخیر افتادن آن، در امان نمانده اند. بنابر اعلام رسمی از طرف مسؤولان امر، سن ازدواج بالا رفته است.چرا خانواده، جامعه و افراد آن نسبت به این امر کم توجه اند؟

مدتی والدین زیر گوش فرزند(چه پسر و چه دختر) زمزمه  ازدواج و اهمیت آن دارند اما با پاسخ سرد آنان و بی انگیزه بودنشان مواجه می شوند. این امر خود والدین را در امر تشویق به آن سرد می نماید.

دلایل زیادی بر افزایش سن ازدواج وجود دارد که در این مقال جای طرح آن نیست. فقط به عمده ترین آنها فهرست وار اشاره می شود: نداشتن توکل واقعی به خداوند تعالی، ضعف اعتقادی، توقعات بالای پسر و دختر، عدم شناخت الگوهای واقعی(بزرگان دین)، عدم شناخت هدف درست زندگی، وجود مشکلات مالی، مسکن، شغل و کار، عدم درک جایگاه واقعی انسان در دنیا و طول مدت کوتاه عمر انسان، غرق شدن در امور مادی، عدم درک اهمیت وساطت و شفاعت در ازدواج افراد مجرد و ده ها دلایل دیگر.

آیت الله جوادی آملی در اهمیت تشویق جوانان به ازدواج و ارزش و پاداش میانجیگری و شفاعت در این کار خیر این گونه می فرمایند:

« امام صادق (ع) فرمود: جوانی از انصار نزد رسول خدا(ص) آمد و از نیازمندی خود نزد وی شکایت کرد. آن حضرت به وی فرمود: ازدواج کن.

پس جوان [در فرصت دیگر] گفت: من [ازدواج نکرده] شرم دارم نزد پیامبر(ص) بروم.

پس مردی از انصار به وی پیشنهاد ازدواج داد و گفت: دختری زیبارو دارم؛ آن‌گاه وی را به ازدواج آن پسر درآورد و پس از این ازدواج خدا روزی جوان را گسترش داد و نزد پیامبر(ص) آمد و وی را از حال خود باخبر ساخت. رسول خدا(ص)فرمود: ای گروه جوانان! بر شما باد به همسر گزیدن.
چنان که امام باقر (ع) پس از ترغیب مردی به همسرگزینی و بیان برخی از آثار آن، به نقل از رسول خدا(ص) فرمود: همسر برگزینید که مایه افزایش روزی شماست.
شایسته است مسلمانان در انجام کار خیر و برآوردن حاجت دیگران، وساطت کرده و مشکلات آنان را حل کنند.

رسول خدا(ص) فرمود: بهترین مردم کسی است که به مردم سود برساند، آنان را به هم نزدیک کند و در امر خیر، آن‌ها را یاری کند.
امیرمومنان (ع) می‌فرماید: بهترین شفاعت آن است که میان دو نفر در ازدواج میانجیگری کنی تا خدا آن دو را گرد هم آورد.
پاداش وساطت در ازدواج بهره‌مندی از لطف خدا در قیامت: امام صادق (ع) فرمود: هر کس زمینه ازدواج مجردی را فراهم کند، از کسانی است که خدا در روز قیامت به او نگاه [لطف‌آمیز] می‌کند.
ازدواج با همسران بهشتی: رسول خدا(ص) فرمود: هر کس در ازدواج حلالی بین دو نفر اقدام کند تا اینکه خدا آن دو را گرد هم آورد، خدا در روز قیامت همسری از حورعین به ازدواج او در‌آورد.»

بنابر مطالب مذکور، هم بر خود جوانان و والدینشان و هم مسؤولان امر واجب است زمینه ازدواج آسان، عقلانی و خدا پسندانه جوانان جامعه را فراهم سازند که هم پاداش اخروی و هم پاداش دنیوی فراوان را دریافت کنند. جوانان هم به تعمیق باورهای دینی، افزایش تقوا، شناخت دنیا و ما فیها،پایین آوردن سطح توقعات و بالأخص معرفت افزایی جایگاه انسان در نظام خلقت و ده ها مسائل مهم دیگربپردازند.

والسلام 

منبع : سایت إسراء

   • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول