تاريخ : ۱۳٩٥/٤/۱٢ | ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

به دنبال درخواست برخی از دوستان و اقوام مبنی بر تعیین تکلیف ازدواج با سایر فرقه های دینی اعم از مسلمان و غیر مسلمان، بر آن شدم پاسخی متناسب و اقناع کننده آماده و ارائه دهم تا این نیاز عزیزان مرتفع گردد و بنده از ثواب آن بهره مند . بعد از کلام اینجانب مقاله ای زیبا در ادامه مطالب میآورم از یک نویسنده دیگر که قابل توجه و استفاده شما بزرگواران خواهد بود.

در پاسخ به این سوال که"شرایط ازدواج زن یا مرد مسلمان با غیر مسلمان چگونه است؟ میشود یک مسلمان با یک یکتا پرست ازدواج کند یا نه؟ آیا حتما باید تمام پیامبران و امامان را قبول داشته باشد؟ آیا شیعه فقط باید با شیعه ازدواج کند؟"

در پاسخ باید عرض شود که هر فرقه و دینی برای ازدواج قوانین خاصی دارد، اسلام هم دارای چارچوب تعیین شده ای برای ازدواج است. مهمترین آن بحث "هم کفو"بودن است .هم کفو بودن،صرفاً به این معنانیست که دو طرف،در مسائل مادی و اقتصادی و ظاهری به هم مطابق باشند، بلکه به حقیقت معنا یعنی هم کیش و همراه بودن در عقاید دینی است. لذا از دیدگاه قرآن و روایات ازدواج با کفار و بت پرست مطلقاً حرام است. اما با موحدان اهل کتاب اگر مسلمان شوند قبل از انعقاد ازدواج، هیچ منعی ندارد. نکته دیگر تفاوت آراء علما و مراجع ذی صلاح ما نیز خود جای توجه ویژه دارد. یهود و مسیحیت و مجوس و سایر فرق ازدواج خارج از عقیده خودشان ندارند مگر مخفیانه.ماهم به همان دلیل که عرض شد نداریم.
قرآن کریم در سوره بقره می‏فرماید: «وَ لَا تَنکِحُواْ الْمُشْرِکَاتِ حَتىَ‏ یُؤْمِنَّ  وَ لَأَمَةٌ مُّؤْمِنَةٌ خَیرٌْ مِّن مُّشْرِکَةٍ وَ لَوْ أَعْجَبَتْکُمْ  وَ لَا تُنکِحُواْ الْمُشْرِکِینَ حَتىَ‏ یُؤْمِنُواْ  وَ لَعَبْدٌ مُّؤْمِنٌ خَیرٌْ مِّن مُّشْرِکٍ وَ لَوْ أَعْجَبَکُمْ  أُوْلَئکَ یَدْعُونَ إِلىَ النَّارِ  وَ اللَّهُ یَدْعُواْ إِلىَ الْجَنَّةِ وَ الْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ  وَ یُبَینِ‏ُّ ءَایَاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ»و با زنانِ مشرک ازدواج مکنید، تا ایمان بیاورند. قطعاً کنیزِ با ایمان بهتر از زنِ مشرک است، هر چند [زیبایى‏] او شما را به شگفت آوَرَد. و به مردانِ مشرک زن مدهید تا ایمان بیاورند. قطعاً برده با ایمان بهتر از مردِ آزاد مشرک است، هر چند شما را به شگفت آوَرَد. آنان [شما را] به سوى آتش فرا مى‏خوانند، و خدا به فرمان خود، [شما را] به سوى بهشت و آمرزش مى‏خواند، و آیات خود را براى مردم روشن مى‏گرداند، باشد که متذکّر شوند. (221)
فقها در مسئله ازدواج با سایر فرق اختلاف نظر دارند:
عده ‏ای از فقهای اهل تسنّن ازدواج مرد مسلمان با زن اهل کتاب را حلال می‏دانند که این نظر بیشتر فقهاست، و عده‏ ای آن را حرام می‏دانند. آراء علمای امامیه نیز در این باب متفاوت است: بعضی از آن‏ها ازدواج مرد مسلمان با زن کتابی را، چه به صورت دایم و چه به صورت منقطع، جایز نمی‏دانند. عده ‏ای، هم به صورت دایم و هم منقطع آن را جایز می‏دانند. گروه سومی هم هستند که به جواز ازدواج منقطع و عدم جواز ازدواج دایم ـ به خاطر جمع بین ادلّه ـ حکم کرده ‏اند.
در قانون مدنی بندی آمده است،و ما یادآور می‏شویم که: "قانون مدنی نیز ازدواج مرد مسلمان با زن غیرمسلمان را به طور مطلق جایز دانسته، ولی با توجه به مقرّرات نکاح قانون مدنی، که از حقوق امامیه اقتباس شده، نکاح دایم را ممنوع شمرده، ولی نکاح منقطع را جایز دانسته است."

اگر دو جوان که کمالاتی در یکدیگر دیدند، مطابق قوانین شرعی مسیر را طی نمایند و قبل از انعقاد عقد ازدواج، طرف غیر مسلمان بحث رجوع محققانه به اسلام را در پیش بگیرد، هیچ منع قانونی و شرعی برای ازدواج آن دو وجود نخواهد داشت. در غیر اینصورت نه به صورت موقت و نه به صورت دائم نباید دست به چنین اقدامی زد.
عمل حرام، حرام است و تبعات دنیایی و اخروی دارد. حتی ازدواج میان فرق مسلمان هم خود جای بحث دارد چه برسد بحث ازدواج با غیر مسلمان. به مقاله قشنگ ادامه مطلب حتماً رجوع نمایید.

در ادامه مقاله دیدگاه فقهی برخی مراجع جامع الشرایط تقلید را برای طالبان علم عرضه آمده است. حتماً مطالعه نمایید.

 ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/٤/۳ | ۸:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا
منم قرآن
منم قرآن منم قرآن منم بیغام جاویدان
منم سر چشمه ایمان منم برنامه انسان
سرود عشق و امیدم فروغ باک توحیدم
زدودم تیرگیها را به هر عقلی که تابیدم
منم نورافکن رحمت زسوی آفریننده
منم روشنگر بگذشته واکنون وآینده
به ظالم آتش خشمم به عادل بارش جودم
به کام مومنان نوشم به چشم کافران دودم......
چو رود از آبشارعرش رحمان تا شدم نازل
بشستم تیرگی از جان ببردم گرد غم ازدل
بیایک دم تماشا کن گلستان محمدرا
نگر در ایه های من جمال آل احمد را....
بود هرآیه ام رمزی زلطف و رحمت داور
به ایمان و عمل باشد مسلمان از همه برتر
منم قران کتاب عشق و عقل ودانش و تقوی
به حکم آیت عدلم ستمگر را کنم رسوا....
من ان رود خطا شویم مگر موجم نمی بینی
من آن گلزار دل جویم چرا یک گل نمی چینی
ره اورد شب قدرم چرا قدرم نمی دانی
بیام رحمت آوردم چرا آخر نمی خوانی

شعر از حبیب چایچیان


  • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول