تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٧ | ٤:۱٤ ‎ق.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

پژوهش، یا تحقیق علمی و عملی، از ضروریات زندگی فردی و اجتماعی انسان است. پیشرفت ها همه محصول، زندگی پژوهش محور انسانهایی است که بخش اعظمی از سرمایه عمر خود را در کشف حقایق و نشر آن صرف کرده اند.بنابر این ادامه راه رشد و پیشرفت زندگی بشر نیز به تلاش و کوشش محققین، پژوهشگران نیاز دارد.
اما در این میان عده ای  راه اصلی و صحیح را رها کرده و به اصطلاح جاده خاکی زده اند و محصول فکر و اندیشه دیگران را ، محصول فکر و اندیشه خود معرفی میکنند.خصوصاً در جوامع علمی مثل برخی دانشگاه ها یا سایر مراکز تحصیلی این امر با نگاه تجارتی آن رونق فراوان یافته است.
کسی هم نیست دغدغه حلّ این معضل را داشته باشد؛ متولیان امر هم شاید دلایل خودشان را دارند.به لسان ساده تر دلسوز آگاه برای حلّ مشکل پژوهش، یا نداریم و یا اگر باشد، جواب گوی مشکلات عدیده آن نیست، و یا اگر صاحب نظران مطلع و ذی علم، نظری را مصروف حلّ این نوع مشکلات بدارند، گوشهای شنوا و چشمان تیزبین و بصیر نداریم که به آن جامه عمل بپوشانند.

در این مقاله برآنیم برای شما پژوهشگر محترم به طور مستقیم، دیدگاه های صائب حضرت آیت الله جوادی آملی را تحت عنوان "الزامات دهگامه پژوهش"ذیلاً بیان کنیم.ان شاء الله با نگاه محققانه و مدبرانه مطالعه نموده و در صدد عملیاتی کردن آن نظرات باشیم:

الزامات دهگانه پژوهش
از منظر آیت الله العظمی جوادی آملی:


محقق باید منصف بوده و پیش داوری نداشته باشد، پیش داوری مانند خانه ای پیش ساخته است که برای ذهن به منزله زندان خواهد بود و راهی برای آزاد اندیشی ذهن باز نخواهد گذاشت.
بدیهی است آدمی در برابر بسیاری از امور و افراد مسئول است که یکی از مهم ترین های آنها در حوزه علم و فن آوری است تا بتواند به واسطه آن علوم و فنون، علاوه بر روشن ساختن ابعاد آفرینش و علوم مؤثر در آسایش و آرامش بشریت، پاسخ گوی ابهامات و سؤالات ذهن های خلاق، کنجکاو و حقیقت خواه باشد، لذا باید از باب ادای وظیفه، به امر حیاتی پژوهش توجه اساسی گردد چرا که حفظ و تصفیه اندیشه انسانها در دژ تحقیق رقم می خورد.[1]


ادامه مطلبادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٧ | ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

باسمه تعالی
باسلام  وقت بخیر جهت سهولت دسترسی آسان همکاران و دانش آموزان محترم به مخزن سوالات کتاب درسی قرآن و تعلیمات دینی3 متوسطه دوم، به پیوست سوالات طبقه بندی شده به همراه سوالات امتحان نهایی در سطوح مختلف مربوط به سال تحصیلی 95-94 تقدیم علاقمندان میگردد.

لینک دانلود  • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول