تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢۱ | ٧:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

سنت افطاری دادن

افطاری دادن یکی از رسوم پسندیده است و آنها که توانایی دارند چند روز از ماه رمضان را افطاری می دهند و از روزه داران دعوت به عمل می آورند. افطاری دادن ثواب بسیار دارد و بسیاری معتقدند کسی که افطاری می دهد با ثواب روزه مهمانانش شریک می شود و خداوند اجر و مزد بسیار به او می دهد.

اما آنان که توانایی چندانی ندارند و نمی توانند از روزه داران پذیرایی کنند اما معتقد و علاقه مند به افطاری دادن هستند خرما یا شربت یا نوعی شیرینی مثل زولبیا، نان و پنیر به مسجد می برند و بین دو نماز مغرب و عشا از روزه داران پذیرایی می کنند.

اما نکته مهم اخلاقی این که باید مواظب بود نیّت افطاری دادن، به غیر حق نباشد یا آلوده به نیات غیر الاهی نگردد و این که در افطاری دادن نباید مرتکب اسراف و تبذیر شد،متأسفانه دیده می شود اصل ها جایشان را به فرع ها داده و برعکس.

برای درک بیشتر پاداش افطاری دادن به داستان زیر توجه کنیم شاید تأثیری در ما بگذارد:

اهمیّت افطارى دادن

 


اهمیّت افطارى دادن

مرحوم شیخ صدوق رحمة اللّه علیه ، با سند خود به نقل از حضرت صادق آل محمّد علیهم السلام ، حکایت فرماید:

روزى یکى از دوستان و اصحاب پدرم ، به نام سُدیر صیرفى در ماه مبارک رمضان نزد پدرم، حضرت باقرالعلوم علیه السلام شرفیاب شد.

پدرم او را مخاطب قرار داد و فرمود: اى سُدیر! آیا مى دانى این شب ها، چه شب هائى است ؟

سُدیر در پاسخ اظهار داشت : بلى ، فدایت گردم ، این شب ها، شب هاى ماه مبارک رمضان است .

پدرم فرمود: آیا قادر هستى که ده نفر از فرزندان حضرت اسماعیل علیه السلام را در هر شب از شب هاى آخر ماه مبارک رمضان خریدارى نموده و آزادشان کنى ؟

سُدیر گفت : پدر و مادرم فداى شما باد، امکانات مالى ندارم .

پدرم فرمود: نُه نفر، چطور؟

جواب داد: توان ندارم .

پس پدرم یک به یک از تعداد آن ها کم کرده ، و سُدیر همچنان به گفته خویش پایدار بود، تا آن که در نهایت ، پدرم سؤال نمود: آیا یک نفر را هم نمى توانى آزاد کنى ؟!

سُدیر پاسخ داد: خیر، توان آن را ندارم .

پدرم - حضرت باقرالعلوم علیه السلام - اظهار داشت : آیا نمى توانى هرشب یک مرد مسلمان را میهمان خود کنى تا روزه خود را در منزل تو افطار نماید؟

سدیر گفت : بلى ، یا ابن رسول اللّه ! دو نفر را مى توانم افطارى دهم .

پدرم - امام محمّد باقر علیه السلام - فرمود: منظور من نیز همین بود که افطارى دادن به یک مسلمان در این شب ها، معادل با آزادى یکى از فرزندان حضرت اسماعیل است ، که در قید اسارت باشد.

منبع: سایت اسک دینaskdin.ir  • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول