تاريخ : ۱۳٩٢/۱۱/٧ | ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

 

به نظر شما دیوانه کیست؟ ممکن است تعریف شما با تعریف رسول اکرم متفاوت باشد؛ بیش از این حرفی نمی زنیم یک راست به سراغ داستان واقعی می رویم، راستی! یک قول و وعده باید بدهید آن هم واقعاً بعد از مطالعه اگر لذت بردید، به دیگران هم برسانید و اگر دوست داشتید نظرتان را برایم بنویسید. إن شاء الله وعده داده شده یادتان نرود:

روزی از روزها که پیامبر خدا- صلّی الله علیه و آله- از کوچه‌های عبور می‌کرد، عده‌ای از مردم


را دید که در آنجا جمع شده‌اند. حضرت از آن‌ها پرسید: بر گِرد چه جمع شده‌اید؟ عرض کردند: دیوانه ‏اى است که اعمال جنون‏ آمیز و خنده‏ آورش مردم را متوجه خود ساخته. پیامبر آن‌ها را به سوی خود فراخواند و فرمود: او مریض است و دیوانه نیست. اما می خواهید دیوانه واقعى را به شما معرفى کنم؟ همه خاموش بودند و با تمام وجودشان گوش می دادند. عرض کردند: بفرمایید، اى رسول خدا حضرت فرمود:

إنّ المَجنونَ حَقَّ المَجنونِ المُتَبَختِرُ فی مِشیَتِهِ، النّاظِرُ فی عِطفَیهِ، المُحَرِّکُ جَنبَیهِ بمَنکِبَیهِ، یَتَمَنّى علَى اللّهِ جَنَّتَهُ و هُو یَعصیهِ، الذی لا یُؤمَنُ شَرُّهُ و لا یُرجى خَیرُهُ فذلکَ المَجنونُ و هذا المُبتَلى. (خصال شیخ صدوق ج1ص332)
دیوانه حقیقى کسى است که با تکبر و غرور راه مى‏رود، متکبّرانه به دو طرف خود نگاه مى‏کند و پهلوهایش را با شانه‌هایش حرکت می‌دهد. نافرمانى خدا می‌کند و با این حال بهشت او را آرزو می‌کند. کسى از شرّ او ایمن نیست و به خیرش امیدى نمی‌رود. پس دیوانه واقعى او است و این را که دیدید تنها یک بیمار است.

در برخی روایات آمده دیوانه کسی است که دنیای فانی را بر آخرت باقی برمی گزیند.

   • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول