تاريخ : ۱۳٩٤/٤/٢۳ | ٢:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه مبارک رمضان، ماه خودسازی، تمرین تقوا،ماه صبر و استقامت مادی و معنوی بر میهمانان خداوند متعالی مبارک باد.

روزه داری در زمانی که بیشتر افراد یک جامعه پذیرای آن هستند، کاری آسان تر و قابل تحمل و اجراست. اما در شرایطی که بیشتر افراد مسلمان در یک جامعه(از خرد تا کلان)خود را از زیر بار مسؤولیت آن خالی کنند، عملی بس دشوار و طاقت فرسا می شود.

می دانیم روزه یک تکلیف واجب الاهی است. فایده های زیادی بر آن مترتب است. از جمله مهمترین آن نیل به درجات بالای تقواست. قرآن کریم اشاره دارد:«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»

 روزه یک دستگاه معنوی برای انسان سازی است، صفات خضوع و خشوع، قنوت، صبر و بسیاری از اوصاف کمالیه انسان را تقویت می بخشد. نام دیگر این عمل عبادی را صبر گذاشته اند واقعاً هم چنین است. زیرا این عمل علاوه بر جنبه اجتماعیش بعد فردی آن قویتر است. فرد با وجود توانمندی برای خوردن و آشامیدن و کاری که مبطل روزه است، حتی کسی اورا هم نمی بیند اما عهد شکنی نمیکند و روزه خود را با روزی حلال هم در طول روز باطل نمی کند.
اما جالب است بدانیم روزه داری در شرایط متفاوت، فرق دارد. در فصل گرمای تابستان و روزهای طولانی آن با فصل زمستان و روزهای خنک و کوتاه آن قابل مقایسه نخواهد بود. همین طور انسان روزه دار در این دو فصل هم قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.
نکته مهم دیگر آن است که بدانیم خداوند متعالی تکلیف مالایطاق به هیچ کس نکرده است اگر کسی توانایی واقعی روزه را ندارد نه تنها بر او واجب نمی شود بلکه بر او حرام می گردد.«لاَ یُکَلِّفُ اللّهُ نَفْسًاإِلاَّ وُسْعَهَا»سوره بقره آیه 286 و یا « یرید اللّه بکم الیسر ولایرید بکم العسر» بقره/185
 اما نکته تأمل بر انگیز آن که وای به حال کسانی که خود را به بی خیالی میزنند. با بهانه شانه از زیر بار مسؤولیت الاهی خالی نموده و تمارض میکنند. نه تنها از آنان ساقط نیست بلکه علاوه بر وجوب، جرم کوتاهی ها، کفارات آن نیز بر عهده آنان می باشد. وای و صد وای بر آن دسته ای که علناً و در ملاء عام اقدام به روزه خواری مینمایند که جرمشان از بقیه بسیار سنگین تر است. زیرا علاوه بر سرپیچی از دستورات خداوند متعالی، جرم حرمت شکنی ماه مبارک را نیز بر گردن میگیرند.

 
 
 
خداوند ما و همه مؤمنان را روزه دار واقعی قرار دهد و از فواید و برکات خاصه روزه بهرمند بسازد و آن هایی را که هنوز عقل اطاعت پذیری شان ضعیف است از گردنکشی در مقابل حق تعالی نجات دهدو إن شاء الله. غفر الله لنا و لکم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 


  • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول