تاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/۱٤ | ٩:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : ح.فیروزنیا

بسم الله الرحمن الرحیم

امام سجاد سلام ‏الله‌ علیه فرمود: «لَوْ مَاتَ مَنْ بَیْنَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ، لَمَا اسْتَوْحَشْتُ بَعْدَ أَنْ یَکُونَ الْقُرْآنُ مَعِی» اگر همهٴ مردمی که بین مشرق و مغرب عالم وجود دارند از بین بروند و کسی روی زمین نباشد و من تنها باشم، چنانچه قرآن با من باشد هرگز احساس وحشت نمی‏کنم.

درمان هراس و تنهایی با تلاوت قرآن

این که چگونه مؤمن می تواند در پناه قرآن کریم از تنهایی در عقیده و ایمان و هراس از قرار گرفتن در جمع کافران خلاصی یابد مطلب قابل توجهی است که برای دریافت پاسخ آن نزد آیت الله جوادی آملی تلمذ می کنیم و حظ لازم را از فرمایشات آن حکیم فرزانه می بریم: تلاوت و قرائت کتاب خدا احکام و آدابی دارد از جمله اینکه انسان چگونه این حروف را از مخارج ادا کند؛ در چه صورت وقف و کجا وصل کند؛ اینها احکام و آداب تلاوت است. امّا حکمت تلاوت قرآن این است که انسان، قرآن را به گونه ‏ای تلاوت کند که معبود را مشاهده نماید. مرحلهٴ نازلهٴ مشاهدهٴ معبود آن است که در صفحه ضمیر و قلب عابد، چیزی جز علاقه به معبود نباشد. و انسان می‏تواند به خوبی تشخیص دهد که آیا در قلبش چیزی جز خدا هست یا نه؟ امام سجاد سلام الله‌ علیه) فرمود: «لو مات من بین المشرق والمغرب لما استوحشت بعد أن یکون القرآن معى» اگر همهٴ مردمی که بین مشرق و مغرب عالم وجود دارند از بین بروند و کسی روی زمین نباشد و من تنها باشم، چنانچه قرآن با من باشد هرگز احساس وحشت نمی‏کنم. یعنی اگر همه عالم کافر شوند و قرآن با من باشد هرگز احساس ترس نمی‏کنم. مرگ در حقیقت همان مرگ روح است و انسان کافر حقیقتاً مرده است. از نظر قرآن کسانی زنده ‏اند که دین خدا را قبول کنند: ﴿لینذر من کان حیّاً ویحق القول علی الکافرین﴾. حضرت می ‏فرماید: اگر همه کافر شوند برای ما تفاوتی ندارد ما از هیچ کس هراس نداریم چون انسان در نبرد با کافر، چیزی را از دست نمی‏دهد که جبران‏ پذیر نباشد تنها از عالم محدودی به جهان ابد پر می‏ کشد و این جای نگرانی ندارد؛ کسی که برای انتقال از عالم طبیعت به ماورای آن هراسی ندارد، از کفر جهانی هم واهمه‏ ای به خود راه نمی‏ دهد. حکمت عبادت آن است که عابد معبود را در ضمیر خود مشاهده کند طی این راه نیز محال نیست بلکه شرایط،آداب و احکامی دارد تلاوت قرآن نیز عبادت است.

برای این که به مرحلهٴ مشاهدهٴ معبود راه یابیم باید تا می‏ توانیم بر چشم و گوش خود کنترل داشته باشیم، هر کس باید مواظب باشد که جز وظیفه شرعی چیزی انجام ندهد محیط کار و محیط منزل را با غفلت از خدا آلوده نسازد. وقتی انسان قرآن تلاوت می‏کند، آنگاه که صاحب کلمات آن را با چشم دل مشاهده کرد، به حکمت تلاوت قرآن رسیده است.

برگرفته ازکتاب حکمت عبادات،حضرت آیت الله جوادی آملی،ص191  • پوسته های وطن
  • آریس موب
  • کارت شارژ همراه اول