افراط و تفریط هر دو مهلک است

بسم الله الرحمن الرحیم

لَا [یُرَى الْجَاهِلُ‏] تَرَى الْجَاهِلَ إِلَّا مُفْرِطاً أَوْ مُفَرِّطا. انسان جاهل را نمی بینی جز این که یا افراط (زیاده روی)می کند یا تفریط( کوتاهی). علی علیه السلام


تاریخ زندگی ابناء بشر نشان داده است آنهایی که دچار افراط یا تفریط در شئوون گوناگون زندگی فردی و اجتماعی بوده اند، زندگی بی ثمر و گاه پوچ و همراه با خسران دنیا و آخرت داشته اند.

در تمامی امور انسان عاقل، عالمانه و عاقلانه عمل می کند تا انگشت حسرت به دندان جان خویش نگزد. آسیب به خود، خانواده، جامعه نزند. در تمام فعل و انفعالات زندگی راه حد وسط را برمیگزیند. بنابر این حدیث« خیر الامور اوساطها» عمل میکند. نه تندروی و کوتاهی و کندروی. او به مقصد خویش می رسد و شاکر خواهد بود اما تندروها یا کندروها هردو متضرر خواهند بود. 

شاعر می گوید:

رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود                     رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

 نمیشود دائماً در مسجد و معبد و کنیسه معتکف شد و انتظار لقمه نان بی زحمت داشت، نمیشود همه اش برای دنیا کار کرد و در عین حال آخرت زیبا طلبید، نمیشود با بار سنگین گناهان در امر انتخاب همسر، بهترین و پاک ترین همسر را طلب کرد.

بنابراین در طاعت، در کار و کوشش، درس خواندن، انجام مستحبات، به کارگیری قوای غضبیه، شهویه، امور مذهبیه و دینیه و مسائل دیگر حد اعتدال را نباید از دست داد تا سالم ماند هم به لحاظ روحی و هم به لحاظ جسمانی.

نکته مهم و قابل بیان این که اگر اصل فوق را رعایت نکنیم ممکن است دچار تحریف و بدعت در امور دین نیز شویم. برای دور ماندن از این آفت باید نگاهمان به سیما و سیرت عالمان وارسته، راه یافته به عالم ملکوت باشد. نه تابع هر مدعی دروغین یا بی علم و دانشی که وجودش برای دین و دینمداران آفت و آسیب می باشد.

 دشمنان اسلام هم از این شکاف به راحتی سمّ خویش را وارد بدن مسلمانان می کنند و به قولی از آب گل آلود به نفع خویش بهره می برند.

والسلام

/ 1 نظر / 50 بازدید
filtershekans

سلام. وبلاگ زيبايي داري. خوشحال ميشم به منم سر بزني!