ماه ربیع الأول

بسم الله الرحمن الرحیم

مشکی از تن به درآرید ربیع آمده است

خم ابرو بگشایید ربیع آمده است

مژده ای ، ختم رسل داد که آید به بهشت

هر که بر من خبر آرد که ربیع آمده است

عزاداریتان قبول، ماه ربیع مبارک! خواستم از این طریق به سهم خودم از شما مؤمنان ولایی و عشاق اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و آله تشکر نموده و آغاز ماه ربیع الاول را تبریک گفته باشم.امید مزید امتنان و استفاده واقع گردد.

قال رسول الله ص«فَمَنْ بَشَّرَنِی بِخُرُوجِ آذَارَ فَلَهُ الْجَنَّه» آذار در ماه های رومی، همان ربیع الاول در ماه های قمری است.پیامبر صلی الله علیه و آله و سلَّم فرمود:هر که مرا به اتمام ماه آذار با خبر سازد، بهشت بر او واجب است.[رجوع شود به دو کتاب شیخ صدوق(ره) یعنی معانی الأخبار ص205 و علل الشرایع ج1 ص175]

ماه ربیع الاول

شب اول سال سیزدهم بعثت مبدا هجرت رسول الله صلی الله علیه و آله از مکه به مدینه، که در آن شب در غار ثور مختفی شد و امیر المؤمنین علی علیه السلام در بستر آن حضرت آرمید و از شمشیرهای قبایل مشرکین پروا نکرد.

 آیه نورانی در شب اوّل ربیع الاول نازل شده؛ شأن و عظمت مولی الموحدین علی بن ابی طالب را به تصویر کشیده است « وَ مِنَ النَّاسِ مَن یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ ...؛ از مردم کسی هست که جان خویش را در راه رضایت خداوند می فروشد.(بقره/ 207)
 آن شب پیامبر(ص) از شر کفّار از مکه به مدینه هجرت کردند و امام علی(ع) این قهرمان همیشه تاریخ با نثار جان خویش در بستر رسول الله(ص) خوابیدند. آری، آن شب لیلة المبیت بود...
ربیع الاول سومین ماه قمری، ماهی که در آن حوادث مهمی اتفاق افتاده است که از آن جمله، لیلة المبیت، هجرت حضرت محمد(ص) از مکه به مدینه، ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، ازدواج حضرت محمد(ص) با حضرت خدیجه (س)، آغاز امامت امام مهدی (عج) و هلاکت یزید بن معاویه از جمله حوادث فرخنده این ماه است. همچنین غزوه بنی نضیر در سال چهارم هجری، صلح امام حسن مجتبی(ع) با معاویه در سال 41 قمری، شهادت حضرت امام حسن عسگری علیه السلام در سال 260 قمری، واقعه احراق مکه در هنگام جنگ یزید با عبدالله بن زبیر در سال 64 قمری، حادثه صاحب زنج و قتل 300 هزار نفر از مردم بصره به دست موفق عباسی در سال 258 از دیگر حوادث مهم ماه ربیع الاول است.
از آداب این ماه است:
- مستحب است، به شکرانه هجرت موفّقیت آمیز رسول خدا(ص) این روز را روزه بگیرند و صدقه و انفاق و احسان نمایند.( اقبال، صفحه 592- مفاتیح الجنان فصل نهم)

- دعا، در زمان دیدن هلال خواندن دعاى هلال وارد شده است و اقلش آن است که سه مرتبه بگوید اللّهُ اَکْبَر و سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس بگوید: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا. بهترین دعاى زمان رؤیت هلال دعاى 43 «صحیفه سجادیه» است.
ـ قرآن خواندن هفت مرتبه سوره «حمد».
ـ روزه از امورى که بر آن تأکید شده، سه روز روزه گرفتن در هر ماه است. مرحوم «علامه مجلسى در «زادالمعاد» مى گوید: مطابق مشهور، این سه روز، پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه است.
-نماز، شب اول ماه: دو رکعت نماز بجا آورد، به این نحو که: در هر رکعت پس از سوره  حمد ده مرتبه سوره «قدر» و ده مرتبه سوره«توحید» بقیه دستورات را از مفاتیح الجنان ببینید.
والسلام

/ 0 نظر / 8 بازدید