توبه یا انقلاب علیه خود قسمت پنجم

بسم الله الرحمن الرحیم

باز آ باز آ هر آنچه هستی باز آ           گر کافر و گبر و بت پرستی باز آ

این درگه ما درگه نومیدی نیست       صدبار اگر توبه شکستی باز آ

ابوسعید ابو الخیر

قبل از آن که وارد ادامه مباحث درباره شرایط پذیرش توبه شویم، یک نکته مهم در مصرع بیت دوم فوق قابل توجه است و آن این که اگر شاعر گفته « صد بار اگر توبه شکستی بازآ» بدین معنا و جواز نیست که انسان پس از ندامت و تصمیم جدی بر ترک گناه، تا صد بار این روند ادامه یابد؛ بلکه منظورش اینست که انسان نباید از خداوند تعالی و رحمتش ناامید گردد، هیچ جوازی برای تکرار گناه به حساب نمی آید. این مطلب را متذکر شدم چون که برخی از شعر معنای دیگری را برداشت می کنند.

چهارمین مرحله بازگشت و توبه، جبران حقوق خداوند متعالی است. بزرگترین و مهمترین وظیفه هر فرد که خود را بنده خداوند می داند، ادای حقوق الاهی از طریق اطاعت و فرمانبرداری است. لذا ممکن است به دلایلی موجه و حتی غیر موجه تکالیف واجبی از انسان فوت شده باشد، در این شرایط باید آن حقوق را به شایستگی ادا و قضاء نماید تا مستوجب عذاب اخروی نگردد.مثلاً نماز نخوانده است و قضا شده؛ در این صورت باید نماز قضا به جا آورد.

نکته دیگ و مهم این که گناه کار نباید از خداوند نا امید شود چون ناامیدی خود کفر است و نتیجه اش عذاب جهنم.خداوند در قرآن کریم می فرماید:« قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ »زمر/53؛بگو: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده ‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را میآمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.»

نکته مهم در این امر این است که نباید به صرف این باور و اعتقاد که خداوند رحیم است، دست روی دست گذارد و منتظر اتفاق خاصی بود؟ خیر. باید تلاش کرد تا آثار گناه را به نحو کامل از وجود خود پاک کرد تا جان را لایق جانان نمود.

/ 0 نظر / 39 بازدید