توبه یا انقلاب علیه خود قسمت چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم

یا رب ار نگذری از جرم و گناهم چه کنم؟       ندهی گر به در خویش پناهم چه کنم؟

بهجتی شفق

 

سومین مرحله از توبه بنابر فرمایش حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام، جبران حقوق مردم است به طوری که خدا را پاک ملاقات نمایی که چیزی بر تو نباشد. حقوق مردم منحصر در حقوق مادی نیست گر چه ادای آن نیز کار ساده ای نیست اما با توجه به دستور العمل های الاهی قابل جبران می باشد مثلاً مالی را که انسان پیدا میکند و صاحب آن را نمی تواند بیابد باید با حصول شرایطی آن را از طرف صاحبش صدقه دهد، و ده ها مثال دیگر.

حقوق غیر مادی و معنوی مهمتر و جبران آن بسیار سخت تر و چه بسا غیر قابل جبران باشد مثلاً گناه غیبت، تهمت، اشاعه منکرات، فساد و بی بندو باری، عاق والدین و ... از جمله گناهانی است که جزء حقوق معنوی است. پس باید بسیار مواظبت کرد تا حق الناس به گردن انسان نیاید تا بخواهد به سختی جبران کند.

درباره حق الناس بسیار شنیده ایم که خداوند نمی گذرد مگر این که صاحب حق رضایت دهد. این یک واقعیت است و در حدیث هم آمده است.

/ 1 نظر / 34 بازدید
ازجنس دیگر

دوست عزیزم سلام.. این گل زیبا هم تقدیم شما _______@@@________@@_____@@@@@@@ ________@@___________@@__@@@______@@ ________@@____________@@@__________@@ __________@@________________________@@ ____@@@@@@___وبلاگت خیلی قشنگه______@@ __@@@@@@@@@__@@@@@@@_________@@ __@@____________منتظر حضور گرمت_______@@ _@@____________@@@@@@@@@@_____@@ _@@____________ هستــــــــم ___@@@ _@@@___________@@@@@@@______@@ __@@@@__________@@@@__________@@ ____@@@@@@_______________________@@ _________@@_________________________@@ ________@@___________@@___________@@ ________@@@________@@@@@@@@@@@ _________@@@_____@@@_@@@@@@@ __________@@@@@@@ ___________@@@@@_@ ____________________@ ____________________@ _____________________@ ______________________@ ______________________@____@@@ ______________@@@@__@__@_____@ _____________@_______@@@___@@ ________________@@@____@__@@ _______________________@ ______________________@ سامانه مکتب زندگی آماده خدمات به شما عزیزان است. مشاوره ازدواج، خانواده، شکست عاطفی،