توبه یا انقلاب علیه خود قسمت ششم

بسم الله الرحمن الرحیم

اعوذ بک من النار یا ربّ

 در جرم توبه کردن بودیم تا به گردن              از توبه‌های کرده این بار توبه کردم

مهمترین مراحل  و شرایط پذیرش و انجام توبه کامل در همین چهار تا خلاصه می شود که عبارتند از: ندامت و پشیمانی از گناه ، تصمیم جدی بر ترک همیشه گناه ، جبران حق النّاس و جبران حق الله و فرایض فوت شده از انسان توبه کار.

اما حضرت علی علیه السلام جهت تکمیل توبه شخص گناه کار، دو کار دیگر را نیز به او سفارش می فرماید و آن دو این است: اول گوشتی را که از حرام بر اندامت روییده با اندوه فراوان آب کنی چنان که پوست بر استخوان چسبیده و گوشتی تازه بروید. دوم این که رنج طاعت و بندگی بر تن بچشانی چنان که شیرینی گناه را به او چشانده ای (و در آخر) بگو: « استغفر الله»

با دقت در کلام امیر المؤمنین علی علیه السلام معلوم می شود وجود گوشت و سلول های روییده شده از حرام، مانع دست یابی به درجات بالای کمالات است. بنابراین باید به هر طریق ممکن مثلاً طبق فرمایش حضرت با اندوه فراوان یا مطابق توبه کنندگان بزرگ، مانند فضیل عیاض، یا نصوح و ... با ارتزاق از گیاهان و ریشه آن ها و چشیدن رنج های فراوان و طولانی،گوشت های روییده شده از حرام را آب کرد. هم چنین به جای شیرینی و لذت گناه، رنج طاعت و بندگی مانند روزه داری و قضای فروضات فوت شده، را به بدن و تن خاکی چشاند تا توبه کامل واقع گردد.

خداوندا! به ما توفیق توبه کامل عنایت فرما.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

/ 1 نظر / 6 بازدید
خريد ارزان

سلام خوشحال ميشم به منم سر بزني فروش انواع ادکلن و عينک و ساعت و .... با قيمتهاي رقابتي www.persianshop.biz ممنون [گل]