شناخت نامه کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی(ره)

 

 

باسمه تعالی

 شناخت نامه کتاب خانه بزرگ آیت الله مرعشی نجفی(ره)(گنجینه جهانی مخطوطات اسلامی و میراث فرهنگی مکتوب)

بنیانگذار و مؤسس: مرجع فقید شیعه، حضرت آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی(ره)، ولادت20صفر1315ه.ق، نجف اشرف؛ متوفی 7صفر1411ق(7شهریور1369) در قم؛ محل دفن: بنابر وصیت ایشان در راهرو ورودی کتاب خانه می‌باشد، «مایلم زیر پای محققان علوم آل محمد صلی الله علیه و آله وسلم دفن شوم».

تاریخ تأسیس: نخستین ساختمان آن در سال1385ق(1344)، و ساختمان جدید در سال 1424ق(1382) مورد بهره برداری قرار گرفت.

نسخه‌های خطی:7500عنوان در 37000جلد به زبان‌های عربی، فارسی، ترکی، اردو، لاتین، سانسکریت، پهلوی تاتاری، اوستایی، گُجراتی و دیگر خطوط در موضوعات اسلامی و غیر آن.

تعداد اسناد دست نویس:بیش از یک صد هزار برگ.

تعداد نسخ تصویری:4000جلد کتاب و 15000میکرو فیلم

مجموع کتب چاپی: حدود یک میلیون جلد

کهن‌ترین نسخه خطی اسلامی: بخشی از قرآن کریم به خط کوفی بر روی پوست، از نیمه نخست سده دوم هجری و بخشی دیگر به خط کوفی علی بن هلال، مشهور به ابن بواب392ق.

کهن‌ترین نسخه خطی  غیراسلامی:مجموعه‌ای از زبور بر روی پوست، به خط لاتین از سده دوازدهم میلادی و بخش‌هایی از انجیل به خط قدیم حبشی، بر روی پوست، از سده دوازده و سیزدهم میلادی.

کهن‌ترین نسخه چاپی اسلامی: متن عربی نزهة المشتاق، از شریف ادریسی، در جغرافی و کتاب القانون، از ابن سینا، در طب و تحریر اقلیدس، از خواجه نصیر الدین طوسی در ریاضیات، چاپ رم، سال‌های1592تا1594میلادی و مجموعه‌های دیگر.

واحدهای ویژه: میکروگرافی و ریز نگاری، تالار ورّاقان، بیمارستان کتاب، آزمایشگاه کتاب، مرکز پیشگیری از سرقت و اعلام و اطفای آتش سوزی، واحد دائرة المعارف کتاب خانه‌های جهان، بخش فنی و اطلاع رسانی، مرکز قم شناسی، مرکز تبار شناسی، مرکز بررسی و فهرست نگاری نسخه‌های خطی، بخش ویژه‌ محققان، مرکز حمایت از مخطوطات اسلامی، بخش تحقیق و انتشار متو ن اسلامی  که تاکنون افزون بر 250عنوان و بالغ بر 500جلد کتاب از سوی کتاب خانه چاپ و منتشر شده است.

تعداد اعضاء: حدود 40000 نفر که به طور متوسط  روزانه سه تا چهار هزار نفر از کتاب خانه استفاده می‌کنند؛ و سرویس دهی به آن‌ها رایگان است.

مساحت زمین کتابخانه و زیر بنا:4000متر مربع و زیر بنا21000متر مربع، در هفت طبقه.

جایگاه کتابخانه: نخستین کتاب خانه کشور به لحاظ حجم عظیم نسخ خطی نفیس کهن و سومین کتاب خانه در جهان اسلام، بعد از کتاب خانه سلیمانیه ترکیه و دار الکتب مصر می‌باشد.

ارتباطات خارجی: با 400کتاب خانه و مرکز فرهنگی در جهان.

متولی و مسؤول: حجة الاسلام  دکتر سید محمود مرعشی نجفی، فرزند ارشد و وصی و بنیان‌گذار کتاب خانه، از حدود چهل سال قبل تاکنون.( طی اسناد رسمی موجود).                                     

 تهیه و تلخیص: توسط سرگروه قرآن و تعلیمات دینی ناحیه1کرج

                                                                                                                                pحسن فیروزنیا

/ 0 نظر / 5 بازدید